Dni Skarżyska 2024 z Fundacją Wczoraj dla Jutra. Zapraszamy!

0
354

Trwają Dni Skarżyska-Kamiennej 2024. Fundacja Wczoraj dla Jutra też aktywnie włącza się w obchody dni naszego miasta. Zapraszamy na trzy nasze wydarzenia, które współorganizujemy.

Dni Skarżyska 2024 różnią się nieco od poprzednich edycji. W tym roku aktywnie w organizację włączyły się organizacje pozarządowe. W tym gronie nie mogło zabraknąć nas. Zapraszamy na trzy wydarzenia, które mamy przyjemność organizować z naszymi partnerami oraz skarżyszczanami.

Komu ulicę, a komu skwer – podebatujemy o naszych skarżyskich patronach!

Rondo im. Andrzeja i Marty Bałtruszajtisów, skwer im. Franciszka Tatkowskiego, ulica Leopolda Staffa, ulica Jadwigi i Konstantego Bobowskich – to przykłady naszych rodzimych patronów, hołd dla ludzi, którzy ze Skarżyskiem związali swoje losy i wpisali się w dzieje naszego miasta. Mamy jednak świadomość, że takich osób jest znacznie więcej!

W czasie, gdy obchodzimy dni miasta, warto zadać pytanie: „Komu skwer? Komu ulicę?” – pytanie o nowych patronów i postaci godne upamiętnienia. Z całą pewnością w najbliższych latach czekają nas nowe inwestycje, które otworzą dyskusję nad oczekiwanymi nazwami kolejnych ulic, skwerków, rond i parków. A może to także czas na zmiany? Może warto zastanowić się nad zmianą dobrze nam już znanych nazw? Rozpocznijmy te rozmowy, otwórzmy debatę!

Debatę poprowadzą Krzysztof Zemeła, dr Piotr Kardyś, dr Marcin Janakowski, Paweł Wełpa.

Debata odbędzie się we wtorek 25 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 w bibliotece publicznej przy ul. Towarowej 20 w Skarżysku.

Zapraszamy serdecznie Państwa Mieszkańców. To przecież nasza WSPÓLNA sprawa!

Kamienną płyną słowa, czyli literacka podróż przez Skarżysko

Skarżysko to miejsce, gdzie powstaje mnóstwo dzieł literackich. Wielu ich twórców znamy, ale zapewne nie wszystkich. Nie znamy też zapewne wszystkich ich dzieł. Spotkanie „Kamienną płyną słowa” będzie właśnie okazją ku temu, aby poznać twórców i ich dorobek.

Naszym celem jest poprzez wyjście z literaturą w miejską przestrzeń, dotrzeć do skarżyszczan z informacją o osobach piszących poezją i prozę, a mieszkających w naszym mieście bądź związanych ze Skarżyskiem-Kamienną w inny sposób. Utwory, które usłyszymy, też ze Skarżyskiem będą związane lub naszymi skarżyskimi realiami inspirowane.

Do czytania twórczości zaprosiliśmy troje aktorów z Kielce. Będą to: Beata Pszeniczna, Ewelina Gronowska i Marcin Brykczyński.

Zapoznają nas oni z twórczością tych oto skarżyszczan: Anna Zakrzewska, Grzegorz Rak, Krzysztof Gibaszewski, Henryka Kornel, Donata Gibaszewska, Lena Ciaś, Piotr Bogusław Jędrzejczak, Elżbieta Jach, Włodzimierz Sojka i Tomasz Juchniewicz.

Muzyczne ozdobią ten czas osoby związane z Państwową Szkołą Muzyczną w Skarżysku: absolwentka Maria Walczak, nauczycielka Monika Walczak oraz dyrektor Włodzimierz Sojka.

Na literacką podróż przez nasze miasto zapraszamy w piątek 28 czerwca 2024 r. na godz. 18.00 na Plac Staffa przy Miejskim Centrum Kultury.

Cystersi, Bank Polski, powstańcy i wioślarze – chodźmy znów w miasto!

Nasz najbliższy spacer historyczny z cyklu „chodźmy w miasto!” również wpisuje się w tegoroczne Dni Skarżyska-Kamiennej. Ponownie zapraszamy Państwa na Rejów, ale tym razem i trasa, i tematyka, będą inne.

Podczas majowego spaceru po Rejowie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z uwarunkowaniami przyrodniczymi i poznać bogactwa naturalnego tej ziemi. W najbliższą niedzielę poszerzymy tę wiedzę o przeszłość Rejowa, który niegdyś Żyrcinem się zwał.

Spacerowicze przypomną sobie o cysterskich kuźnicach, które tworzyły zalążki osadnicze w naszym mieście, a które to przeistoczyły się w zakłady wielkopiecowe, których pozostałości widoczne są do dziś. Wspomnimy o pierwszym kościele św. Mikołaja, którego obecność została w pewnej mierze zrekonstruowana dzięki staraniom dr. Piotra Kardysia i Stowarzyszenia Erbel – Szkoła Przyszłości. Następnie zabierzemy naszych przyjaciół w wiek XIX i przywołamy trudne czasy powstańcze, które do teraz w sposób należyty upamiętnia Muzeum Orła Białego. Spacer zakończymy natomiast miłym akcentem, przypominając walory turystyczne i sportowe Rejowa – który kiedyś stanowił istotne centrum wioślarstwa i żeglarstwa.

Spacer „Cystersi, Bank Polski, powstańcy i wioślarze” odbędzie się w niedzielę 30 czerwca 2024 roku. Zbieramy się o godz. 11.00 przy fontannie w okolicach Muzeum im. Orła Białego i ruszamy w trasę. Spacer potrwa ok. dwóch godzin.

Udział w powyższych wydarzeniach jest bezpłatny.

Liczymy na Państwa obecność i aktywny udział!

Zapraszamy również na pozostałe wydarzenia w ramach Dni Skarżyska-Kamiennej 2024. Szczegółowy program zobaczycie Państwo tutaj:

Dni Skarżyska 2024. Cały tydzień atrakcji z lokalnymi i ogólnopolskimi gwiazdami