Ogromnie dziękujemy za wspólny spacer po schronach Skarżyska

0
240

Za nami ostatnia niedziela maja, więc znaczy to, że odbył się nasz kolejny spacer z cyklu „Chodźmy w miasto!”. Zaprosiliśmy Państwa do skarżyskich schronów, a Państwo ponownie nas zaskoczyliście, odpowiadając na zaproszenie bardzo, bardzo licznie! Z góry dziękujemy!

Schrony to temat zawsze ciekawy i choć skarżyskie schrony w zdecydowanej większości nie są już gotowe do użytku, a wiele z nich zlikwidowano, to wciąż można wchodząc do nich, poczuć atmosferę czasów zimnej wojny. Dlatego, jako Fundacja Wczoraj dla Jutra, wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddziałem w Skarżysku-Kamiennej, postanowiliśmy zaprosić Państwa do nich ponownie.

Wiele schronów znajduje się na osiedlu Milica, właśnie w tamtych czasach wybudowanym. Znajdowały się one zarówno pod budynkami użyteczności publicznej, jak i w blokach mieszkalnych. Niewiele z nich już schrony de facto przypomina, bo najczęściej zostały zamienione na pomieszczenia użytkowe, ale w kilku miejscach wciąż znajduje się wyposażanie, oznaczenia i inne ślady świadczące o tym, że kiedyś te miejsca służyły do skrycia się na wypadek wojny i innych działań zbrojnych.

Schrony funkcjonowały między innymi w Szkole Podstawowej nr 5 i Miejskim Centrum Kultury. W pierwszym z  tych miejsc zaczęliśmy nasz spacer, a w drugim zakończyliśmy. Po drodze zatrzymaliśmy się między innymi przy fontannie przy ul. Norwida. Dla wielu uczestników zaskoczeniem była informacja, że pierwsza wersja fontanny była jednocześnie ogromnym zbiornikiem na wodę.

Po drodze mijaliśmy liczne „grzybki”, czyli konstrukcje, które są wyjściami ewakuacyjnymi ze schronów. Tych na Milicy nadal jest wiele.

Milica sama w sobie też jest ciekawym obiektem jako całość. Nazywana jest „osiedlem twierdzą”, ponieważ w razie wybuchu wojny mogła stanowić w pełni wyposażony samowystarczalny zamknięty obszar zdolny chronić mieszkańców przed wrogiem.

Przewodnikami naszego niedzielnego spaceru byli dr Piotr Kardyś, historyk i nauczyciel historii, oraz Paweł Rzuchowski, miłośnik historii, w tym właśnie schronów. Przewodnicy po drodze dzielili się licznymi faktami, ciekawostkami, a także legendami miejskimi dotyczącymi Milicy.

W Miejskim Centrum Kultury Paweł Rzuchowski przybliżył jeszcze raz teorię dot. schronów Skarżyska oraz opatrzył ją zdjęciami i statystykami. Kto uważnie słuchał, ten wie, że w schrony wyposażone są liczne przedsiębiorstwa działające w Skarżysku, jak Mesko, PKP czy Poczta Polska. Część z tych schronów jest w pełnej gotowości.

Po podziemiach Miejskiego Centrum Kultury oprowadził Uczestników Przemysław Król, pracownik techniczny MCK, który zna je na wylot. Tutaj też były kiedyś schrony, a dziś zostało jeszcze sporo elementów potwierdzających to, jak choćby masywne żelbetowe drzwi.

Dziękujemy Państwu za liczne przybycie mimo upalnej pogody i wysokich temperatur!

Dziękujmy również naszym mecenasom. Agencja Poligraficzno-Wydawnicza PiS przygotowała dla nas kolejną partię „paszportów”, czyli ulotek z programem spacerów „Chodźmy w miasto!” oraz innymi niezbędnymi informacjami.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drukarni PiS:

https://www.pisawp.com.pl/

Miło nam poinformować, że do grona mecenasów Fundacji Wczoraj dla Jutra dołączyła firma Scarnet, czyli dostawca  internetu i innych usług teleinformatycznych. Już wkrótce pochwalimy się namacalnym efektem naszej współpracy.

Tymczasem zapraszamy również do zapoznania się z ofertą firmy Scarnet:

https://scarnet.eu/

Wspierajmy nasze lokalne firmy, korzystając z ich usług. Dzięki temu korzystamy wszyscy!

Pod koniec czerwca nasz kolejny spacer „Chodźmy w miasto!”. Ponownie zaprosimy Państwa na Rejów, ale tym razem tematyka spaceru będzie inna od poprzedniej. Tytuł spaceru zdradza już wiele:

Rejów – cystersi, Bank Polski, powstańcy i wioślarze

Więcej szczegółów podamy wkrótce, a harmonogram spacerów na cały rok znajda Państwo zawsze w tym tekście:

Spełniamy obietnice! Zapraszamy na spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej

Już wkrótce też zaprosimy na inną formę zwiedzania ciekawych historycznie miejsc. Będziemy nie chodzić, a jeździć, i nie po mieście, ale również poza naszym miastem – po regionach świętokrzyskim i mazowieckim.

Szczegóły wkrótce!

Prosimy zaglądać regularnie na naszą stronę internetową, na nasze media społecznościowe, a także na strony lokalnych mediów, gdzie informujemy o wszystkich naszych inicjatywach!

Do zobaczenia gdzieś na mieście, a może nawet i poza!

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spaceru na portalu ProSkarżysko:

Co zostało z miasta pod miastem? Spacer historyczny po schronach osiedla Milica w Skarżysku przyciągnął tłumy