Spacerowaliśmy ulicami Skarżyska, których niby już nie ma…

0
10

Kolejny spacer historyczny ulicami Skarżyska-Kamiennej zaliczony! Wszystko nam dopisało wyjątkowo, zarówno pogoda, jak i frekwencja. Temat też, mamy nadzieję, przypadł uczestnikom do gustu.

Niby każdy spacer prowadzi ulicami, ale ten prowadził ulicami wyjątkowymi, bo ulicami, których teoretycznie nie ma, ale… jednak są. Mamy tu na myśli te z ulic Skarżyska, które na przestrzeni lat zmieniły swoje nazwy. Staraliśmy się tak ułożyć trasę, aby prowadziła właśnie takimi ulicami. I udało nam się to!

Zaczęliśmy przy Miejskim Centrum  Kultury. Dziś sąsiaduje z nim Plac Staffa, a kiedyś to miejsce zwane było Placem Harcerskim.

Ulice, którymi potem poszliśmy to:

  • Trzech Wieszczów – dziś Tysiąclecia
  • Konarskiego – dziś jej fragment to Piłsudskiego
  • Powstańców 1905 r. – dziś Powstańców Warszawy i Rejowska
  • 22 Lipca – dziś to dwie ulice: Sporna i Sezamkowa
  • Niepodległości – ta ulica miał w przeszłości kilka nazw: Kolejowa, Daszyńskiego, Doliska oraz… Stalina

Po drodze minęliśmy Plac Obrońców Stalingradu, czyli obecny Plac Floriański, a także zatrzymaliśmy się na chwilę przy niewielkiej uliczce odchodzącej w bok do Spornej. Jej patronem jest skarżyszczanin Janusz Rybicki, pilot Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zginął w katastrofie śmigłowca TOPR:

Skarżyszczanie (nie)znani. Janusz Rybicki, TOPR-owiec ze Skarżyska, który zginął, ratując ludzi

W kilku miejscach na trasie spaceru natknęliśmy się na tabliczki z byłymi nazwami ulic, które zachowały się po dziś dzień, jak 22 Lipca czy Trzech Wieszczów. Odwiedziliśmy też miejsca o świeżo nadanych nazwach, czyli nowy wiadukt, który nosi imię 25-lecia Powiatu Skarżyskiego oraz sąsiadujące z nim rondo, któremu nadano nazwę 100-lecia Miasta Skarżyska-Kamiennej.

Bardzo nas ucieszyła piękna pogoda, iście wiosenna, jaką mieliśmy podczas spaceru, ale jeszcze większą radość sprawiliście nam Państwo Wy – uczestnicy spaceru. Około 70-80 osób chcących poznawać historię Skarżyska to już naprawdę dużo. Dziękujemy!

Przewodnikami naszego spaceru byli: Marcin Medyński, prezes skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Marcin Janakowski, prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra, oraz Paweł Wełpa, wydawca portalu ProSkarżysko.

Dziękujemy jeszcze raz za udział i już dziś zapraszamy na kolejny spacer. Tym razem nie w ostatnią niedzielę miesiąca, ponieważ wtedy przypada Wielkanoc, a w przedostatnią niedzielę marca, czyli 24 marca 2024 r.

Spotkajmy się o godz. 12.00 na Dolnej Kamiennej przy nowo wybudowanym rondzie u zbiegu ulic 1 Maja i Towarowej.

Temat tego spaceru będzie następujący: Żydzi w Skarżysku-Kamiennej – aby nigdy nie zapomnieć!

Pójdziemy więc tam, gdzie są i gdzie już nie ma śladów skarżyskiej społeczności żydowskiej. Odwiedzimy miejsca, gdzie była synagoga i mykwa, pokażemy obszar, gdzie znajdowało się getto. Zajdziemy też pod pomnik poświęcony Żydom zamordowanym w czasie II wojny światowej.

Udział w naszych spacerach nic nie kosztuje. Prosimy zabrać dobre nastroje i uśmiech oraz swoich bliskich i znajomych. Chętnie za to przyjmujemy od Państwa wspomnienia i ciekawostki związane z tematami spacerów. Dzielmy się historią naszego miasta!

Zapraszamy!

Terminarz spacerów jest zawsze pod tym linkiem:

Spełniamy obietnice! Zapraszamy na spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej

Zobacz relacje ze spaceru w naszych mediach:

Tych skarżyskich ulic już nie ma, ale są po nich ślady i wspomnienia. Spacer historyczny coraz popularniejszy wśród skarżyszczan