Aby nigdy nie zapomnieć! Zapraszamy na spacer historyczny śladami społeczności żydowskiej Skarżyska-Kamiennej

0
42
Pomnik pamięci Żydów ze Skarżyska-Kamiennej wymordowanych przez hitlerowców w latach 139-45. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Czerwonego Krzyża w Skarżysku-Kamiennej

Już 24 marca 2024 roku odbędzie się nasz kolejny spacer historyczny z cyklu „Chodźmy w miasto!”. Tym razem poznamy bliżej społeczność żydowską Skarżyska i ślady po niej. Już dziś zapraszamy!

Po świetnej frekwencji, pozytywnych reakcjach i sympatycznych słowach wnioskujemy, że nasze spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej robią swoją robotę.

Tutaj zobaczycie Państwo program naszych spacerów na 2024 rok:

Spełniamy obietnice! Zapraszamy na spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej

Dlatego nie tylko nie zwalniamy tempa, ale wręcz rozkręcamy się. Zapraszamy już na trzeci tegoroczny spacer z cyklu „Chodźmy w miasto!”, a będzie on nosił tytuł:

„Żydzi w Skarżysku-Kamiennej – aby nigdy nie zapomnieć!”

Tym razem poszukamy więc śladów po Żydach, którzy kiedyś stanowili istotną część naszej skarżyskiej i „kamiennej” społeczności.

Głównym przewodnikiem spaceru będzie Marcin Medyński, prezes skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, który wraz z naszą Fundacją Wczoraj dla Jutra, jest organizatorem spacerów historycznych po Skarżysku.

– Spacer po Skarżysku, którego już nie ma i które mało kto pamięta z autopsji – czyli po śladach naszej żydowskiej diaspory. Niewiele zostało śladów materialnych po tych sąsiadach naszych przodków. Pokażemy je naszym Spacerowiczom, ale przede wszystkim spróbujemy oczyma wyobraźni obejrzeć z nimi ten nieistniejący już świat… – mówi Marcin Medyński.

Dodamy do tego, że pójdziemy między innym w miejsca, gdzie znajdowało się skarżyskie getto żydowskie, zobaczymy miejsce i pozostałości po synagodze, poszukamy śladów po żydowskiej mykwie, podejdziemy też pod pomnik pamięci Żydów wymordowanych w czasie II wojny światowej. Będzie też mowa o holokauście Żydów w fabryce HASAG.

Na portalu ProSkarzysko, który jest medialnym partnerem naszych spacerów, zobaczycie Państwo zdjęcia z getta w Skarżysku:

20 maja 1941 – utworzenie żydowskiego getta w Skarżysku

To tylko kilka z punktów tego spaceru. Będzie więcej, a liczymy, że wśród nich znajdą się wspomnienia i refleksja szanownych Państwa – uczestników naszych spacerów.

Spacer „Żydzi w Skarżysku-Kamiennej – aby nigdy nie zapomnieć!” odbędzie się już w niedzielę 24 marca 2024 roku. Jest to więc małe odstępstwo od naszej reguły, że spacerujemy zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca. W marcu przypada wtedy Wielkanoc, w ten dzień nie chcemy Państwa odciągać od świątecznych celebracji.

Spacer rozpocznie się o godz. 12.00 przy nowym rondzie u zbiegu ulic 1 Maja i Towarowej. Potrwa tradycyjnie do ok. 2 godzin.

Prosimy zabrać ze sobą wspomnienia, pytania, może też pamiątki oraz jak najwięcej osób chcących również poznawać fascynującą historię Skarżyska-Kamiennej.

Udział w spacerze nic nie kosztuje!

Do zobaczenia!

Zobacz relacje z tego spaceru:

Znów rekordowy! Spacer historyczny śladami skarżyskich Żydów odbył się w Skarżysku

Spacerowaliśmy śladami skarżyskich Żydów, aby nigdy nie zapomnieć