Chodźmy w miasto! W miasto pod miastem! Zapraszamy na spacer historyczny po schronach Milicy

0
760

Zbliża się ostatnia niedziela miesiąca, a to oznacza jedno – czas na kolejny spacer historyczny. Tym razem pójdziemy śladem schronów na osiedlu Milica. Do części z nich wejdziemy, również do takich, gdzie jeszcze nie byliśmy!

Kontynuujemy nasz cykl spacerów pod hasłem „Chodźmy w miasto!”, który nasza fundacja organizuje wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddziałem w Skarżysku-Kamiennej.

Tym razem zaprosimy Państwa na spacer pt. „Podziemnie miasto – tajemnice skarżyskich schronów”. Do schronów zaglądaliśmy w zeszłym roku na spacerze po Milicy i Bzinie, ale to temat, który niezmiennie ciekawi i zachwyca. Ponownie więc przejdziemy śladem schronów Milicy, którą w trakcie budowy zaopatrzono w sieć schronów. Teraz skupimy się już tylko na tym temacie.

Zajrzymy więc do schronów ponownie, ale nie będzie to spacer identyczny z poprzednim. Podejdziemy do tematu nieco inaczej. Wejdziemy między innymi do tych z nich, których poprzednio nie zwiedzaliśmy.

Poprowadzą nas historyk i nauczyciel historii dr Piotr Kardyś oraz miłośnik historii, schronów w szczególności, Paweł Rzuchowski. Obaj gwarantują ciekawą opowieść pełną faktów i ciekawostek, które dla wielu z Państwa z pewnością okażą się nowe i zaskakujące.

Wystartujemy spod Szkoły Podstawowej nr 5, gdzie znajdowało się centrum dowodzenia na wypadek zaistnienia potrzeby skrycia się ludności w schronach. Potem przejdziemy ulicami Milicy, aby zakończyć naszą wędrówkę w Miejskim Centrum Kultury, gdzie również zwiedzimy tamtejsze schrony. Całość zakończy się bogato ilustrowanym wykładem o w temacie.

Jak zawsze liczymy na Szanownych Uczestników, że będziecie Państwo dzielić się z nami swoją wiedzą, wspomnieniami oraz zadawać pytania. I oczywiście liczymy na liczny udział.

Spacer „Podziemnie miasto – tajemnice skarżyskich schronów” odbędzie się w niedzielę 26 maja 2024 roku. Początek o godz. 12.00 przy SP nr 5 przy ul. Norwida.

Zapraszamy!

Mecenasami naszych spacerów historycznych są:

Dziękujemy Wam!

Tutaj znajdziecie Państwo harmonogram naszych spacerów na 2024 rok:

Spełniamy obietnice! Zapraszamy na spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej