Nie tylko historia! Zapraszamy na spacer po Rejowie i Skałce

0
71
Łabędź na Rejowie; fot. Andrzej Staśkowiak

Przed nami czwarty tegoroczny spacer historyczny z  cyklu „Chodźmy w miasto!”. Tym razem będzie to spacer z mocnym akcentem przyrodniczym. Będziemy zgłębiać historię oraz poznawać przyrodę Rejowa.

Czy łabędź na zdjęciu głównym zaskoczył Państwa, naszych szanownych Czytelników? Zaznajomionych z Rejowem na pewno nie. Ten piękny ptak jest widywany na naszym zalewie.

Jednak jego obecność tutaj ma też inne usadzanie. A to dlatego, że nasz najbliższy spacer historyczny będzie de facto przyrodniczo-historycznym. Z kilku powodów.

Nie byłoby bowiem Rejowa, zalewu Rejów i powiązanych z nim innych obiektów, jak choćby wielki piec, gdyby nie przyroda. A konkretnie uwarunkowania przyrodnicze, w tym geologiczne.

Korzystne warunki naturalne sprzyjające utworzeniu zalewu Rejów pociągnęły za sobą szereg dalszych wydarzeń, które sprawiły, że historia tego miejsca jest tak bogata. Bogata jest historia Rejowa, bogata jest też flora i fauna. Piękny łabędź to tylko jeden z przedstawicieli. Do tego dochodzą inne ptaki, ryby oraz inni przedstawiciele fauny i flory.

Autorem pięknej fotografii pięknego ptaka jest Andrzej Staśkowiak, przyrodnik, ex-nauczyciel biologii w I Liceum Ogólnokształcącym, a w ostatnim czasie pochłonięty działaniami w Stowarzyszeniu Nasz Rejów.

To właśnie Andrzej Staśkowiak będzie głównym przewodnikiem najbliższego spaceru. Jak obiecał, opowie nam o historii Rejowa, ale w ujęciu bardziej przyrodniczym. Wyjaśni, co musiało być i co musiało się stać, abyśmy dziś mogli cieszyć oko pięknem zalewu Rejów i okolic.

A jeśli chodzi o okolice Rejowa, to niemal o rzut kamieniem jest osiedle Skałka, które swoją nazwę wzięło od skałek, które tam się znajdują. To również ciekawe, choć z jednej niedoceniane, a z drugiej strony zaniedbane. Andrzej Staśkowiak w tym miejscu też niejednego spacerowicza zaskoczy.

Nie dziwi więc już Państwa zapewne, że spacer ten zatytułowaliśmy:

„Rejów – kamiennym śladem”

Marcin Janakowski, prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra, opatrzy wstępem spacer i zaprasza do udziału.

Rejów to miejsce, które znają zapewne wszyscy skarżyszczanie. Obowiązkowy punkt na mapie turystycznej naszego miasta, centrum rekreacji otoczone ujmującą przyrodą. Pytanie zatem brzmi: czy skoro każdy doskonale zna to miejsce, czy w istocie wiemy o nim coś więcej? Jakie tajemnice przyrodnicze i historyczne kryje osiedle Rejów? Na te pytania będziemy odpowiadali już niebawem!

Spacer odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia 2024 roku. Startujemy o godz. 11.00 spod fontanny przy ul. Wioślarskiej, w pobliżu wejścia na stadion Granatu.

Pogoda ma być iście wiosenna, więc wszystko wydaje się sprzyjać. Nawet połączenie komunikacji miejskiej. O 11.04 na Rejów przyjedzie autobus MKS linii 19, wiec proponujemy niezmotoryzowanym skorzystanie z niego.

Niezłą alternatywą jest przyjazd rowerem miejskim. Przy stadionie jest baza rowerów, w której można zostawić pojazd.

Będziemy mieć dla Państwa, naszych szanownym Spacerowiczów kilka niespodzianek, ale te zdradzimy na miejscu. Tym bardziej więc warto być!

Za udział w spacerze opłat nie pobieramy, natomiast zachęcamy Państwa do wsparcia Fundacji Wczoraj dla Jutra. Dzięki darowiznom, które otrzymamy, zaoferujemy jeszcze więcej ciekawych wydarzeń dla Państwa!

Oto nasze konto:

Bank Pekao S.A. Pierwszy Oddział w Białej Podlaskiej
ul. Brzeska 27
21-500 Biała Podlaska
11 1240 2177 1111 0010 6684 9974

Zapraszamy wspólnie ze skarżyskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego na spacer! Chodźmy w miasto! Chodźmy na Rejów i na Skałkę!